Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna « Staromieście Rzeszów »
Forum Mieszkańców Osiedla Staromieś›cie w Rzeszowie

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opłata za użytkowanie wieczyste działek

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pawel
Moderator

PostWysłany: Pią Gru 20, 2013 10:21 pm    Temat postu: Opłata za użytkowanie wieczyste działek Odpowiedz z cytatem

Niedawno sporo z nas (mieszkańców "ogrodów") otrzymało pismo z informacją o podniesieniu rocznej opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów o dobrych kilkaset procent.

Trafiłem przypadkiem na taki artykuł: http://prawo.rp.pl/artykul/793880,1072190-Uzytkowanie-wieczyste--Odwolaj-sie-od-wysokiej-oplaty.html

Ktoś z Was wie coś więcej na ten temat? To odwołanie ma sens? Jak je przeprowadzić?

Rozchodzi się tutaj bardziej o "zasadę" niż o te kilkadziesiąt złotych rocznie, jednak jakby nie patrzeć taka podwyżka (~500%) jest co najmniej absurdalna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia

PostWysłany: Pią Wrz 20, 2019 6:48 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
GCT

PostWysłany: Sob Gru 21, 2013 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wlasnie wyciagnalem list ze skrzynki i tam jest napisane ze mam zaplacic 28,5 zl za użytkowanie wieczyste mieszkania . Ta kwota jest za caly rok.
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Sob Gru 21, 2013 5:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podwyżka jest wprowadzana stopniowo, bo przekracza ponad dwukrotnie dotychczasową opłatę (dokładniej mówiąc wynosi pięciokrotność). Pytanie tylko, czy w ciągu ostatnich trzech lat rzeczywiście wartość gruntów pod naszymi blokami wzrosła pięciokrotnie.
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Sob Gru 21, 2013 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wartość gruntów na pewno nie wzrosła aż tyle a użytkowanie wieczyste to jeden z haraczy , podobny to Abonament RTV . Ogólnie chodzi o to żeby pieniądze wydrzeć od ludzi.

"Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego

Użytkownik wieczysty przy nabyciu nieruchomości ponosi opłatę, zgodnie z obowiązującą Ustawą o gospodarce nieruchomościami stanowiącą równowartość 15 – 25% ceny nieruchomości. Wartość tego ułamka ustala właściciel nieruchomości. Jest ona płatna jednorazowo, najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej. Opłaty roczne w następnych latach, są zdefiniowane ustawowo i wynoszą od 0,3 - 3% ceny nieruchomości, w zależności od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana. Termin płatności opłat rocznych upływa z końcem marca każdego roku.
Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami dopuszczają aktualizację opłat rocznych, nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli ulegnie zmianie wartość nieruchomości. Właściciel gruntu zamierzając zaktualizować opłatę roczną musi wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego. Użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia, złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego, wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości."
http://pl.wikipedia.org/wiki/U%C5%BCytkowanie_wieczyste
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Sob Gru 21, 2013 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie

Adres:
35-068 Rzeszów
Grunwaldzka 15
tel: 17 867-12-21
fax: 17 867-19-61
www: www.bip.uw.rzeszow.pl
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Sro Lut 12, 2014 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@GTC, to 28,50 to za jaki metraż? Ja mam za 54 m2 39 zł.. W tamtym roku chyba nie płaciłem, więc nie mam jak się odnieść.
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Czw Lut 13, 2014 8:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

67m2 ale coraz bardziej wydaje mi się ze to w moim przypadku się pomylili i dali za mala kwote bo kilka osob już do mnie pisalo i miała podobna opłatę do Twojej. Nie wiem na jakich zasadach to wyliczają może na podstawie ilości osob zameldowanych w mieszkaniu bądź wliczają w metraż piwnice . Ciężko powiedzieć . Zadzwoń do spółdzielni i wypytaj.
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Czw Lut 13, 2014 11:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewnie zadzwonię i zapytam się. Nie jest to wielka kasa, ale jakieś zasady ogólne powinny obowiązywać i nawet wliczając w to piwnice i miejsce parkingowe to i tak nasze opłaty są mocno rozbieżne (a piwnice przecież każdy ma) Może faktycznie ktoś w Twoim przypadku pomylił sięSmile
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Czw Lut 13, 2014 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedz mi czy masz miejsce postojowe i czy masz już na nie podpisany akt notarialny ?
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Sob Lut 15, 2014 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, akt za miejsce podpisany i już raz miejsce postojowe zostało opłacone w tamtym roku.. Teraz się zastanawiam czy muszę podejść do Urzędu Miasta i ponownie złożyć deklaracje na podatek od nieruchomości na to miejsce.
Powrót do góry
swiety

PostWysłany: Sob Lut 15, 2014 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za miejsce parkingowe trzeba składać deklaracje raz w roku. Wychodzi około 30zł.

Ostatnio obiło mi sie o uszy, że "geniusze" z ul. Wiejskiej szykują podwyżkę podatku od miejsc postojowych w garażu współnym do takiego jak za garaż wolnostojący.

http://inwestycje-rzeszow.pl/index.php

--------------------------------------------
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Sob Lut 15, 2014 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może stąd różnice w wysokościach opłat za użytkowanie wieczyste. Ja na swoje miejsce postojowe aktu notarialnego jeszcze nie mam bo nie zapłaciłem za nie spółdzielni od razu tylko rozłożyli mi to na xx rat. Pewnie dopiero w tym roku będę podpisywał akt notarialny.
Powrót do góry
Sylwia

PostWysłany: Pią Wrz 20, 2019 6:48 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
miron

PostWysłany: Pon Maj 05, 2014 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do Kolegium Odwoławczego można się odwoływać ale w momencie gdy opłata zostanie nam podniesiona. Nie dotyczy to opłaty ustalonej w momencie nabywania nieruchomości. Przerobiłem to na własnym przykładzie Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: